Pirmoji košė – kada laikas primaitinti kūdikį?

kudikio-primaitinimasŠešių mėnesių kūdikis jau gerokai paūgėjęs, aktyviai tyrinėja jį supančius daiktus, bando sėdėti ir kalbėti savo kalba – skirtingų intonacijų garsais. Tėvus džiugina ir vis įvairesni mažylio emocijų atspalviai – jis šypsosi mamai, tėčiui ir kitiems dažnai su juo būnantiems žmonėms, sunerimsta pamatęs nepažįstamą žmogų. Vis judresniam ir protingesniam kūdikiui reikia daugiau energijos, kurios jis turi gauti iš maisto.

Kaip tik nuo šio gyvenimo mėnesio prasideda naujas kūdikio mitybos etapas. 6 mėnesių kūdikiui jau per mažai naudingųjų medžiagų, kurias jam suteikia mamos pienas ir jam reikia įvairesnio maisto. Kokius maisto produktus ir kokiomis porcijomis mažyliui duoti papildomai?

Šešių mėnesių kūdikis pasiruošęs paragauti kitokio maisto

Normaliai augančiam ir besivystančiam mamos pienu maitinamam kūdikiui iki 6 mėnesių nereikia jokio papildomo maisto, taip pat ir vaisių sulčių bei tyrių. Šešių mėnesių kūdikį mama tęsia žindyti, bet tuo metu jau laikas primaitinti tirštu maistu. Papildomai maitinamas vaikas pamažu pripranta prie šeimos maisto, kuriuo paprastai antrųjų gyvenimo metų pabaigoje pakeičiamas motinos pienas.

Tokio amžiaus kūdikio burnytės raumenys gana išsivystę ir jis gali kąsti bei kramtyti. Mažesnis vaikas nesugeba kontroliuoti liežuvio judesių, maistą jis gali tik nuryti, o išstumti jam nepatikusio kąsnio nesugeba. Be to, 6 mėnesių kūdikio burnoje gaminasi daugiau seilių ir virškinimui reikalingų fermentų. Taigi ir virškinimo sistema jau subrendusi susitvarkyti su kitokiu maistu negu motinos pienas. Dažniausiai šiuo periodu pasirodo pirmieji dantukai.

Paūgėjusio kūdikio meniu

Pirmoji košė gali būti kruopų, pavyzdžiui, ryžių, avižų, grikių, arba daržovių – kopūsto, morkos ir bulvės mišinys. Šie produktai – mineralų, krakmolo, ląstelienos bei antioksidantų šaltinis. Košę virkite nedideliame kiekyje vandens, o paskui praskieskite motinos pienu (jeigu pieno nebeturite, tiks adaptuotas mišinys), vėliau galėsite paskaninti sviestu. Net ir jokių alergijos požymių neturinčiam kūdikiui iki 9 mėnesių gaminti košes su karvės pienu nepatariama. Kai vaikas įpras prie daržovių košės, į ją galima įpilti augalinio aliejaus. Iš pradžių – 5 lašus, vėliau – iki 5 gramų.

Nuo 6,5 mėnesio kūdikiui galite duoti sulčių – juodųjų serbentų, obuolių, vyšnių, vėliau –morkų, slyvų, spanguolių. Morkų sulčių kūdikis per parą gali išgerti ne daugiau kaip 50 ml, mat dėl per didelio kiekio gali pagelsti odelė. Neduokite vynuogių sulčių, nes nuo jų pučia pilvą. Sulčių vaikas gali atsigerti valgydamas arba po valgio, nes kaip tik tuo metu jose esantis vitaminas C padės įsisavinti geležį. Šio gėrimo vaikui duokite ne daugiau kaip 2-3 kartus per dieną.

Kai vaikas įpranta gerti sultis, galite duoti jam paragauti šaukšteliu pagramdyto banano ir obuolio. Pradėkite nuo pusės šaukštelio kartą per dieną, o vėliau galite tarkuotu obuoliu arba sutrintu bananu pakeisti vieną-kitą sulčių porciją, kurią mažylis geria po valgio.

9-10 mėnesių kūdikis jau gali valgyti baltyminius produktus – varškę, pupas, žirnius, kiaušinius, paragauti nedaug jogurto ir kefyro.

Valgantis daržovių košę 9-10 mažylis gali būti pratinamas prie mėsos, kuri yra geležies šaltinis, taip pat joje yra visaverčių baltymų, vitamino A, cinko. Tinkamiausia jautiena, veršiena, neriebi kiauliena, paukštienoje geležies mažiau. Jeigu vaikas alergiškas, maitinkite jį triušiena ir kalakutiena. Iš pradžių 5 g mėsos įdėkite į daržovių tyrę, o vėliau jos kiekis gali būti 50 g. Žuvį galima duoti tik artėjant vienerių metų sukakčiai

Ir pirmaisiais, ir antraisiais vaiko gyvenimo metais labai svarbus maistas yra motinos pienas, kurio jam duodama 2-3 kartus per dieną.

Koks turi būti papildomas maistas?

  • Pirmiausia – kaloringas, kuriame gausu vitaminų ir mikroelementų, ypač geležies, kalcio, cinko.
  • Paruoštas iš kokybiškų Lietuvoje užaugintų maisto produktų, vaikui nereikia egzotinių patiekalų. Tinkamiausios kūdikiui – ekologiniuose ūkiuose be jokių cheminių medžiagų išaugintos daržovės ir vaisiai.
  • Natūralus, saugus ir ne per karštas. Jame neturi būti jokių skonio stipriklių, konservantų, kietų dalelių.
  • Lengvai kramtomas, nei per skystas, nei per tirštas.
  • Gamindami kūdikio maistą nedėkite cukraus, druskos ir prieskonių. Kūdikiui užteks pačiuose produktuose esančio cukraus ir druskos.
  • Paruoštą maistą, jeigu jis nelaikomas šaldytuve, vaikas turi suvalgyti per 2 valandas.

Kaip įpratinti prie naujo maisto?

Nesiūlykite mažyliui iš karto keleto naujų patiekalų. Leiskite jam priprasti prie vieno naujo skonio, vėliau bandykite pasiūlyti kitą. Jeigu paragavęs naujo patiekalo vaikas raukosi, nekiškite jam per prievartą. Vėl pasiūlysite po kurio laiko.

Pratindami vaiką prie kitokio maisto pirmiausia duokite jo, kol mažylis išalkęs, o po to siūlykite krūtį. Po mėnesio, kai jau vaikas įprato prie vienos košės, duokite kitos. Pratindami prie daržovių košės, iš pradžių siūlykite paragauti vienos daržovės. Pradėkite, pavyzdžiui, nuo 1-3 šaukštelių sutrintos virtos morkos, po kelių dienų į morkos masę įmaišykite bulvės, o vėliau kitų daržovių. Iš pradžių virkite skystesnę daržovių tyrę – prie skysto maisto įpratusiam kūdikiui ją bus lengviau valgyti. Pradėkite nuo vieno šaukšto ir kas kelias dienas pridėkite vis daugiau.

Jeigu pasirinkote pramoniniu būdu pagamintas vaisių, daržovių ar uogų tyreles, iš pradžių duokite po 1-2 arbatinius šaukštelius po valgio, vėliau porciją galite padidinti iki 120 ml 2-3 kartus per dieną. Po vieno maitinimo siūlykite sulčių, po kito – tyrelės. Atsiminkite, kad atidarytą tyrelės indelį šaldytuve galima laikyti ne ilgiau kaip parą, o išimtą iš šaldytuvo tyrelę reikia pašildyti iki 30 laipsnių.

Tirštas maistas vaikui duodamas šaukšteliu. Kad vaikas išmoktų valgyti tokiu nauju būdu, pradėkite maitinti atsargiai ir kantriai, neskubinkite. Pirmasis vaiko šaukštelis neturi būti metalinis, geriausiai tinka plastikinis, nedidelis ir su negiliu įdubimu. Neužpildykite šaukštelio su kaupu, nes vaikas gali užspringti.

Tirštą maistą kūdikiui duokite 3 kartus per dieną, o nuo 12 mėnesių pereikite prie 5 kartų. Vienerių metų vaikas jau gali valgyti visos šeimos patiekalus. Jam nereikia gaminti atskirai, tačiau maistas neturi būti sūrus ir tinka tik natūralūs žoliniai prieskoniai.

Sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook